ŚWIĘTUJEMY 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI 🇵🇱

SALEZ NIEPODLEGŁA
specjalny projekt edukacyjny Zespołu Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu


Cele projektu:
Projekt „Salez Niepodległa” jest kilkutygodniowym działaniem obejmującym społeczność Szkoły – uczniów i nauczycieli. Ma za zadnie zaakcentowanie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Elementy scenariusza mają wzbudzić pozytywne emocje, wzmacniać działanie grupowe, zintegrować społeczność Szkoły wokół wydarzeń oraz zaznaczyć obecność Szkoły w społeczności lokalnej.
W związku z dużą ilością uczniów obchody powinny mieć prosty scenariusz, składający się z zadań dopasowanych do dzieci młodszych, jak i starszych. Scenariusz dąży do unikania działań stawiających na egzekwowanie wiedzy, gdyż byłoby to działanie odtwarzające edukację historyczną, a ona realizowana jest na różnym poziomie szczegółowości w poszczególnych klasach. Wiedza nie jest rozłożona równomiernie, takie potraktowanie obchodów powielałoby model szkolny kojarzony z przymusem. Obchody powinny podkreślać radosny charakter święta, uciekać od doraźnej polityki i stawiać na różnorodną aktywność (plastyczną, muzyczną, sportową itp.), dając szansę na pokazanie talentów uczniów.

Zakres czasowy:
Rozpoczęcie przygotowań – połowa października 2018 r.,
kulminacja wydarzeń 13.11.2018 r.

Ewaluacja:
Złożenie sprawozdania z opisem efektów działań do końca listopada 2018 r.

Lider koordynator: pani Jolanta Popińska

Realizacja:
WYSTAWA PLASTYCZNA
„Życzenia dla Niepodległej” Jubilatki obchodzącej 100 urodziny.
Każda z klas ma do zagospodarowania tablicę, którą musi ozdobić plastycznie, zgodnie z pomysłami dzieci – rysunkami lub kartami z życzeniami. Tablice rozstawione w całej szkole, będą elementem ozdoby w czasie listopadowej rocznicy.
Wystawa może być częścią rywalizacji w ramach Ligii klas, swoją tablicę mogą mieć także dzieci przedszkolne.
Logo akcji:Termin na przygotowanie to okres od 22.10 do 5 listopada.
13.11 komisja złożona z przedstawicieli Dyrekcji, wybranych nauczycieli (poloniści, historycy i plastycy) przyznają punkty.

PATRIOTYCZNA REWIA MODY
Element obchodów Dnia Niepodległości (13.11.2018 )
Każda z klas przygotuje przebranie jednego z uczniów w ubiór symbolizujący postać historyczną i krótki jej opis w formie prezentacji, reszta klasy powinna posiadać elementy stroju oddające klimat epoki.
Pokaz postaci będzie równocześnie elementem uroczystej akademii z okazji święta Niepodległości.
Polska w swojej historii miała okresy świetności i słabości, wszystko to tworzy nasze dziedzictwo. Zobaczmy to dziedzictwo przez symboliczną galerię postaci.

Mieszko I – 7B
Kazimierz Wielki – 3CG
Mikołaj Kopernik – 5A
Władysław Jagiełło – 8B
Jan III Sobieski – 8A
Tadeusz Kościuszko – 7A
Adam Mickiewicz – 2LO
Fryderyk Chopin – 3DG
Maria Skłodowska-Curie – 1 LO
Stanisław Wyspiański – 3 LO
Józef Piłsudski – 3BG
Krzysztof Kamil Baczyński – 6A
Lech Wałęsa – 4
Jan Paweł II – 3AG

 UROCZYSTA MSZA
w kościele pw. św. Michała Archanioła przy ul. Prusa

UROCZYSTA AKADEMIA z okazji święta Niepodległości
(scenariusz w załączeniu – prowadzi klasa 3 d gimnazjum)

PATRIOTYCZNA KUCHNIA
Przygotowanie potraw związanych z polską kuchnią. Konkurencja dla klas, oceniania przez jury. Wybór motywu przewodniego – koloru potraw, ich historyczności albo elementów typowo polskich należy do klasy. Każda z klas ma do zagospodarowania stół, na którym znajdą się przygotowane wcześniej potrawy. Chodzi o pomysł, mniej o ilość jedzenia.

BIEG DLA NIEPODLEGŁEJ
Bieg będzie się odbywał na boisku szkolnym przy ul. Świętokrzyskiej. Pobiegną reprezentanci klas, cała klasa będzie mogła zapewnić wsparcie w postaci kibicowania. Może ono być realizowane przez jakiś wspólny element stroju, plakaty czy okrzyki.
Konkurencja będzie liczona do Ligii klas (kibicowanie), a sam bieg będzie stanowić osobne wydarzenie uhonorowane nagrodą Dyrektora Zespołu Szkół Salezjańskich.
Rywalizujemy w trzech grupach:
1.Klasy I-IV
2.Klasy V-VIII
3.Gimnazjum/Liceum/Nauczyciele
Bieg ma charakter sztafety. W drużynie startuje 5 osób (w tym minimum dwie dziewczyny). Prowadzenie p. Paweł Parszewski

ŻYWA BIAŁO CZERWONA
Uczniowie przynoszą w porozumieniu z wychowawcą białe i czerwone koszulki, tak aby przebrać się i utworzyć żywą flagę; zadanie objete konkursem Ligii Klas


SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI – 13 LISTOPADA 2018 r.:
godz.7.45 – spotkanie przed szkołą, sprawdzenie obecności i wyjście do kościoła pw. św. Michała
godz. 8.00 – uroczysta Msza Święta
godz. 9.30 – Akademia z okazji Dnia Niepodległości (sala gimnastyczna ul. Świętokrzyska)
godz.10.00 -10.45 – degustacja potraw (II piętro – klasa IV – VIII, III piętro – Gimnazjum LO)
10.45-11.45 – Historia Polski w obrazach – pokaz postaci historycznych
godz. 11.45 – Żywa Flaga (klasy ustawiają się na boisku do koszykówki przed budynkiem)
godz. 12.00 – Bieg dla Niepodległej (wokół budynku)
godz. 13.00 – Konkurs recytatorski (sala gimnastyczna)

DODATKOWO WYDARZENIA
Odśpiewanie 4 zwrotek hymnu narodowego według zaleceń ministerialnych:
„W dniu 9 listopada o godz. 11.11 odbędzie się próba pobicia rekordu – we wszystkich placówkach odśpiewane zostaną cztery zwrotki hymnu narodowego.” [czytaj]

Udział społeczności szkolnej (chętni uczniowie) w Radosnej Pardzie Niepodległości 2018 – prowadzenie p. Beata Mikos-Złocka [czytaj]

Konkurs na wiatrak patriotyczny
warunki: rozmiar do 30 cm (średnica), biało czerwony, sprawny na wietrze, podpisany składamy na recepcji na ul. Świętokrzyskiej do 7 listopada; przewidziano cenne nagrody; bliższe informacje u pani Magdaleny Dwojak – Rogus

W każdym z elementów scenariusza nauczyciele odpowiedzialni za działania dostaną wsparcie w zakresie konsultacji historycznej (Rewia mody, Życzenia dla niepodległej), scenariusz uroczystej akademii zostanie przygotowany w połowie października

FAN PAGE